Implanty

Implant to nie wielki tytanowy wszczep ( kształtem przypominający śrubkę) zastępujący korzeń zęba. Stanowi bazę na której odbudowuje się koronę brakującego zęba. Produkowany jest z czystego tytanu a ich budowa na poziomie mikroskopowym jest tak modyfikowana, że przypomina ludzki kolagen. Dzięki implantom unikniemy niepotrzebnego szlifowania zębów sąsiadujących z luką a także nie potrzebne będzie noszenie protez zębowych.

Implanty to tytanowe tuleje, które nie są traktowane przez tkanki, jako „ciało obce”, dzięki czemu zespalają się z nimi trwale w procesie osseointegracji i nie ulegają odrzuceniu. Proces ten umożliwia osadzenie na implancie korony protetycznej uzupełniającej brakujący ząb. Odtwarzanie utraconych zębów przy pomocy implantów nie narusza sąsiednich zębów. Rekonstruowany ząb jest przymocowany do implantu i nie różni się wyglądem ani funkcjonalnością od własnych zębów pacjenta. Zapewnia Pacjentowi komfort i stabilność.

W naszym gabinecie wykonujemy:

 • Konsultacje implantologiczno – protetyczne
 • Sterowana przebudowa kostna GBR z wykorzystaniem biomateriałów
 • Podniesienie dna zatoki szczękowej
 • Rekonstrukcja wyrostka zębodołowego
 • Osteogeneza dystrakcyjna

 

 

 

Implantoprotetyka

Jest to odbudowa uzębienia na implantach, pozwala na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego i na poprawę zaburzonej, poprzez utratę zębów mechaniki narządu żucia.

 

W zakres zabiegów w naszym gabinecie wchodzą:

 • Proteza overdenture na zatrzaskach kulkowych
 • Proteza overdenture na belce Doldera
 • Most na implantach przykręcany
 • Most na implantach cementowany
 • Most tymczasowy
 • Proteza tymczasowa
 • Korona bezpośrednia na implancie

 

 

 

PAMIĘTAJ!

Jeśli myślisz o wykonaniu implantów , twoje zęby powinny być wyleczone z ubytków próchnicowych,  jak również powinien być usunięty osad nazębny  i kamień .

 • Do konsultacji implantologicznej należy zabrać ze sobą aktualną tomografię .
 •  Przed zabiegiem należy wykonać kompleksowe badania krwi ( m.in. morfologia , INR )

 

 

 

 

 


Jak wygląda zabieg zakładania implantów stomatologicznych?

Zabieg zakładania implantów zębowych składa się z trzech etapów:

 • wszczepienia implantu
 • wkręcenia śruby gojącej
 • zamocowaniu korony protetycznej

 

 

Etap I

Zabieg chirurgiczny, który polega na wywierceniu w kości (a konkretnie w wyrostku zębodołowym) otworu, w celu wkręcenia implantu

Przed zabiegiem wszczepienia implantu należy wykonać tomografię. Na jej podstawie lekarz ustala, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest wystarczająca, aby wprowadzić implant. Jeśli okaże się, że w wyniku utraty zęba i korzenia doszło do zaniku kości, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu sterowanej regeneracji kości (augmentacji kości), czyli zabiegu chirurgicznego, który polega na wytworzeniu wymaganej ilości tkanki kostnej pod przyszłe implanty stomatologiczne. Wszczepienie implantu jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest bezbolesny i trwa od 30 minut do 2 godzin. Po wprowadzeniu implantu , chirurg upewnia się, czy jego pozycja jest stabilna i zszywa ranę. Po zakończeniu zabiegu, implant nie jest widoczny w jamie ustnej.

W okresie gojenia się rany następuje osteointegracja, czyli bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością, która trwa ok. 3 miesięcy (dla implantów w żuchwie) lub 6 miesięcy (dla implantów w szczęce). Różnica ta wynika z odmiennej struktury kości szczęki i żuchwy. W procesie osteointegracji tlen zawarty w komórkach tkanki kostnej tworzy na powierzchni implantu warstwę dwutlenku tytanu. Następnie na powstałej w ten sposób powłoce odkłada się nowa tkanka kostna, która stanowi właściwe umocowanie implantu. Dzięki temu procesowi organizm nie traktuje wszczepionego implantu jako ciała obcego, które należy odrzucić, lecz jako integralną część dziąsła.

Etap II

Odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej

Po ustabilizowaniu się implantu i zintegrowaniu z kością następuje jego odsłonięcie. Lekarz implantolog nacina błonę śluzową położoną bezpośrednio nad wszczepem i wkręca w implant tzw. śrubę gojącą, której celem jest przyśpieszenie procesu gojenia się błony śluzowej w bezpośrednim otoczeniu implantu, jak również wymodelowanie kształtu dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Po okresie regeneracji, który trwa około 14 dni, można wykonać uzupełnienie protetyczne.

Etap III

Pobranie wycisków i zamocowanie korony protetycznej

Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski protetyczne i ustala z pacjentem kolor przyszłej korony. Następnie w laboratorium, na podstawie wycisku, wykonuje się dwa elementy, dzięki którym lekarz kończy ostatni etap zakładania implantów zębowych:
łącznik – czyli filar protetyczny, na którym jest mocowana korona protetyczna,- czyli sztuczny ząb.
Na ostatniej wizycie w gabinecie stomatologicznym lekarz przykręca łącznik do implantu. Po upewnieniu się, że połączenie łącznika z implantem jest stabilne, stomatolog mocuje koronę protetyczną.
Po zabiegu lekarz udziela pacjentowi wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej oraz ustala z pacjentem harmonogram okresowych wizyt kontrolnych.