Ortodoncja

Dziedzina w stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych.

W naszym Centrum wykonujemy Aparaty zdejmowane (ruchome) stosowane są najczęściej u dzieci w okresie wymiany uzębienia. Projektowane i wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Aparaty te często niesłusznie traktowane są jako gorsze niż aparaty stałe – dość powszechna jest opinia, że należy je nosić tylko w nocy, że dzieci ich nie chcą nosić oraz, że i tak na koniec konieczny będzie aparat stały. W rzeczywistości aparaty zdejmowane nie są zamiennikiem aparatów stałych, a ich uzupełnieniem. Często zaleca się ich stosowanie w pierwszym etapie leczenia, gdy nie ma jeszcze możliwości zastosowania aparatu stałego z powodu trwającej wymiany uzębienia, ale jednocześnie młody wiek pacjenta umożliwia działanie ortopedyczne np. poszerzenie łuku zębowego by w przyszłości uniknąć konieczności usuwania stałych zębów z powodu stłoczeń.

 

 

Dlaczego warto podjąć leczenie?


Nieleczona wada zgryzu prowadzi do wielu uszkodzeń. Niewłaściwe ułożenie zębów przyspiesza stopniową ich utratę. Stłoczone zęby są narażone na ścieranie oraz wpływają na zmiany patologiczne w stawie skroniowo – żuchwowym. Podjęcie leczenia ortodontycznego poprawia wygląd i estetykę twarzy dzięki czemu rośnie poczucie wartości u każdego człowieka w każdym wieku. Zmniejszają się również wady wymowy dzięki prawidłowemu ułożeniu zębów.

 

Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?


Współczesne metody sprawiają, iż obecnie leczenie można przeprowadzić u prawie  każdego Pacjenta, niezależnie od wieku.  Najczęściej jednak do ortodonty trafiają dzieci oraz młodzież. Większość wad zgryzu powstaje w pierwszych latach życia. Mogą one być wynikiem czynności takich jak: ssanie palca, smoczka, obgryzanie ołówków, paznokci, oddychanie przez usta. Najlepszym momentem na pierwszą wizytę u ortodonty jest okres wymiany zębów z mlecznych na stałe. Również osoby dorosłe nierzadko stają się Pacjentami lekarza ortodonty.

 

 

ETAPY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

Etap I

Pierwsza wizyta konsultacyjna u ortodonty podczas, której wykonany zostaje wywiad z pacjentem, zdjęcia RTG oraz pobierane zostają wyciski szczęki i żuchwy na gipsowe modele diagnostyczne. Na ich podstawie lekarz dokonuje dokładnych pomiarów uzębienia, obliczeń i symulacji. Dzięki, którym możliwe jest wybranie odpowiedniego dla pacjenta aparatu ortodontycznego oraz zaplanowanie leczenia tak, by możliwie szybko przyniosło oczekiwany efekty. Podczas kolejnej wizyty zakładany jest już aparat.

Etap II

Powodzenie leczenia wymaga regularnych wizyt kontrolnych zaleconych przez ortodontę. W ich trakcie lekarz kontroluje postępy i reguluje siłę, z jaką aparat działa na zęby. Stałe kontrole są bardzo ważne dla powodzenia leczenia. Bez nich aparat mógłby pogłębić istniejącą lub spowodować nową wadę zgryzu.

Etap III

Zakończenie leczenia aktywnego. Następnie zaczyna się tak zwane leczenie retencyjne, kończące leczenie ortodontyczne. Jest ono bardzo ważne gdyż utrwala prawidłowe ustawienie zębów.