Ozonoterapia

Ozonoterapia czyli leczenie ozonem –

Jest innowacyjną metodą leczenia uszkodzonych tkanek nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek , skupiając się na ognisku choroby.

 

 

Ozonoterapia jest znakomitym rozwiązaniem dla pacjentów wrażliwych na ból, którzy obawiają się tradycyjnego leczenia . W kilka sekund niszczy bakterie, grzyby i wirusy. Skuteczność niszczenia mikroorganizmów wynosi 99,9 % w czasie 20 s. !

Dawka terapeutyczna ozonu jest nieszkodliwa, bez konieczności odsysania daje nieograniczone możliwości aplikowania w dowolnym miejscu. Ozon działa tylko w miejscu chorobowo zmienionym powodując naturalny proces gojenia.

 

Generator ozonu leczy schorzenia bez użycia antybiotyków, działając jeszcze długo po zakończeniu terapii.

 

 

 

 

Czym dokładnie jest Ozon ?

 

Ozon jest trzyatomową cząsteczką tlenu o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych, pierwotniakobójczych i wirusostatycznych. Ma szerokie zastosowanie w medycynie, stomatologii i weterynarii. Podawany zewnętrznie stosowany jest przy owrzodzeniach, oparzeniach, odleżynach i trudno gojących się ranach, aktywuje system immunologiczny, poprawia ukrwienie tkanki, aktywuje przeciwutleniacze i zmiatacze wolnych rodników.

 

 

Ozon w stomatologii

 

 

Ozonoterapia stosowana jest w wielu dziedzinach stomatologii. Ozon wykazuje niezwykle silne właściwości bakterio- i grzybobójcze, co pozwala m.in. zahamować rozwój próchnicy, wyleczyć stany zapalne obecne w jamie ustnej i zapobiec powikłaniom po zabiegach chirurgicznych i z zakresu endodoncji.

I

 

W periodontologii zastosowanie ozonu umożliwia szybsze i skuteczniejsze leczenie takich stanów chorobowych, jak: zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia oraz kieszonek dziąsłowych. Efektywność ozonu przypisano jego zdolnościom przenikania w trudno dostępne miejsca i likwidacji bakterii niedostępnych dla antybakteryjnych płynów i żeli

 

II


W protetyce
aplikacja ozonu na oszlifowane zęby eliminuje występującą na nich florę bakteryjną. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy pod zakładanymi uzupełnieniami protetycznymi, koronami, mostami lub licówkami.

 

III


W chirurgii stomatologicznej i implantologii
działanie ozonu na ranę powstałą po zabiegach chirurgicznych zapobiega występowaniu powikłań, przyspiesza gojenie, umożliwia zahamowanie przedłużonego krwawienia, zmniejsza obrzęki. Ponadto ozon znajduje zastosowanie w leczeniu zapalenia kości i suchego zębodołu, dezynfekcji replantowanych zębów, a także wspomaga leczenie ropni, przetok i ziarniaków.

 

IV

 

W leczeniu kanałowym gaz ten ułatwia leczenie trudnych przypadków endodontycznych i umożliwia skuteczną dezynfekcję miejsc, do które trudno dotrzeć konwencjonalnymi metodami, takimi jak kanaliki zębinowe, delta korzeniowa czy kanały boczne.

 

V

 

Jednak najczęściej ozon jest wykorzystywany przez stomatologów do leczenia wczesnej próchnicy (czyli próchnicy obejmującej swoim zasięgiem szkliwo lub powierzchowne warstwy zębiny). Badania wykazały, że już 10-20-sekundowa aplikacja ozonu na chorobowo zmienione miejsce redukuje 99% flory bakteryjnej. Terapia ozonem może być stosowana do leczenia zębów stałych i mlecznych. Zabieg jest krótki, nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny.

 

 

Ozonoterapia stosowana w naszym gabinecie :

 • Leczenie aft
 • Leczenie opryszczki
 • Leczenie zapalenia jamy ustnej
 • Leczenie kandydozy
 • Leczenie miazgii zębowej
 • Dezynfekcja kanałów korzeniowych
 • Tamowanie krwawienia
 • Leczenie po ekstrakcji zęba
 • Leczenie zapalenia kieszonki dziąsłowej
 • Zapobieganie próchnicy oraz kontrolowane leczenie wczesnych zmian próchnicowych
 • Leczenie zapalenia wokół korony wyrzynającego się zęba
 • Przedoperacyjna i pooperacyjna dezynfekcja jamy ustnej i ran
 • Leczenie zapalenia kości i suchego zębodołu
 • Dezynfekcja replantowanych zębów
 • Leczenie ropni , przetok i ziarniaków