Profilaktyka

Profilaktyka w stomatologii odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu.

 

Szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy dziennie : rano i wieczorem( a najlepiej po każdym posiłku).

Używaj płynów do płukania jamy ustnej aby zmniejszyć ryzyko powstawania kamienia nazębnego, chronić dziąsła oraz zapobiegać infekcją jamy ustnej.

Nitkuj przestrzenie między zębowe , po to aby nie zalegały tam resztki jedzenia.

Polecamy zmianę szczoteczki manualnej na elektryczną. Usunie ona 100 % więcej płytki nazębnej niż zwykła szczoteczka. Pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Regularnie zgłaszaj się na wizyty kontrolne .
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendujemy takie regularne wizyty raz na sześć miesięcy. Wizyty te mogą być połączone z zabiegami profilaktycznymi jamy ustnej wraz z jej dokładnym instruktażem.

 

 

 

Głównym zabiegiem profilaktycznym wykonywanym w gabinecie stomatologicznym jest higienizacja jamy ustnej.

Składa się ona z 3 etapów :

Usuwanie kamienia nazębnego (scalling) 

To zabieg, podczas którego za pomocą skalera ultradźwiękowego usuwamy twarde złogi kamienia nad i pod dziąsłowego . Zalegający Kamień nazębny prowadzi do obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może powodować zanik kości wyrostka zębowego a w konsekwencji stopniowe rozchwianie zębów i ich wypadanie (parodontoza).

 

Piaskowanie

To zabieg polegający na dokładnym usunięciu z powierzchni zębów osadu, płytki nazębnej i wszelkich przebarwień powstałych np. po kawie, herbacie, papierosach itp. Wykonuje się go za pomocą tzw. piaskarki. 

Fluoryzacja 

To zabieg polegający na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów, żeli oraz lakierów fluorkowych lub nanoszeniu na powierzchnię zębów specjalnej pianki z fluorem. Fluoryzację przeprowadza się po mechanicznym oczyszczeniu zębów za pomocą odpowiedniej pasty i po ich osuszeniu.Fluor ma właściwości przeciwpróchnicze i bakteriobójcze. Sprawia, że enzymy bakteryjne w jamie ustnej zostają zablokowane, a cukry nie przetwarzają się do kwasów. Czyni on szkliwo twardszym i bardziej odpornym na uszkodzenia. 

Lakowanie zębów co to takiego??

Lakowanie – zabieg profilaktyczny wykonywany w zdrowych zębach stałych i mlecznych, polegający na pokryciu uszczelniaczem (lakiem) bruzd, szczelin i zagłębień.

Lakuje się powierzchnie żujące i otwory ślepe w zębach trzonowych stałych i mlecznych, w zębach przedtrzonowych stałych, a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych. Miejsca te, ze względu na budowę anatomiczną, sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych. Są także bardzo trudne do oczyszczenia, szczególnie dla dzieci. Dzięki lakowaniu eliminuje się możliwość rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach.

Lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%. Zęby prawidłowo zalakowane stają się prawie całkowicie odporne na najczęściej występującą formę próchnicy. Gładka powierzchnia laku umożliwia łatwiejszą higienę jamy ustnej. Najbardziej narażone na rozwój próchnicy są pierwsze stałe zęby trzonowe („szóstki”) oraz mleczne trzonowce – zęby te powinny być zalakowane w pierwszej kolejności. Zabieg ten powinien być przeprowadzony na zębach całkowicie zdrowych. W zębach objętych próchnicą początkową wykonuje się lakowanie poszerzone.

 

 

 

Zabiegi wykonywane w naszym gabinecie :

  • Usunięcie kamienia nad i pod dziąsłowego(skalerem ultradźwiękowym)
  • Piaskowanie osadów
  • Fluoryzacja/Lakierowanie zębów
  • Lakowanie zębów
  • Wizyty adaptacyjne
  • Instruktaż higieny jamy ustnej, wraz z pomocą doboru produktów do higieny  j.ustnej dostosowanych indywidualne do potrzeb
  • Płukanie kieszonek dziąsłowych i założenie leku po scallingu