Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Stomatologia zachowawcza zajmuję się profilaktyką  i leczeniem próchnicy.

W zakres zabiegów stomatologii zachowawczej wchodzi:

  • leczenie próchnicy zębów
  • odbudowa tkanek zęba materiałami światłoutwardzalnymi (wypełnienia)
  • leczenie kanałowe

Leczenie próchnicy jest niezwykle ważne, ponieważ jest to najczęstsza choroba zębów. Rozwój próchnicy powoduje niewłaściwa higiena jamy ustnej, spożywanie dużej ilości słodyczy oraz nieprawidłowa budowa zębów. Nieleczona próchnica może doprowadzić do uszkodzenia zęba, złamania części lub całości korony zęba, jak również powoduje nieestetyczny wygląd zębów.

Usuwanie próchnicy odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, może być wykonane w estetyczny, prawie niewidoczny sposób. Pozwoli to na zachowanie ich naturalnych właściwości. Używane przez nas materiały posiadają szeroką gamę kolorów. Umożliwia to lekarzowi perfekcyjne dopasowanie, dokładnie do koloru zęba pacjenta.

Endodoncja / leczenie kanałowe

Jest to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega na usunięciu ( w znieczuleniu ) chorobowo zmienione miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej guttaperką . Całe leczenie odbywa się pod kontrolą radiologiczną, a w niektórych przypadkach w powiększeniu (pod mikroskopem operacyjnym).