ENDODONCJA
ENDODONCJA
LECZENIE ENDODONTYCZNE, POTOCZNIE NAZYWANE LECZENIEM KANAŁOWYM
To metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega na usunięciu (w znieczuleniu) chorobowo zmienione miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu ich materiałem – płynną gutaperką. Całe leczenie przeprowadzamy pod ścisłą kontrolą radiologiczną oraz z wykorzystaniem lup stomatologicznych. Jeśli istnieje taka konieczność pacjent jest kierowany do leczenia pod mikroskopem.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem w naszym gabinecie odbywa się z wykorzystaniem wysokiej klasy mikroskopu operacyjnego.
Polega na powiększeniu obrazu leczonego zęba od 6 do 25 razy. Tak duże powiększenie umożliwia wgląd do komory zęba, powiększenie obrazu korzeni i kanałów korzeniowych, niewidocznych gołym okiem. Tak dokładny obraz pozwala na precyzję w wykonywaniu zabiegu leczenia kanałowego, ograniczenie ryzyka reinfekcji.
Wykorzystanie mikroskopu sprawdza się doskonale przypadku leczenia zębów o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu, leczenia zębów po urazach, usuwania pozostałości ułamanych lub ukruszonych zębów, udrażniania wąskich i zakrzywionych kanałów zębowych oraz w wypadku konieczności usunięcia ciał obcych z tkanki przyzębia – na przykład ostrych fragmentów kości lub narzędzi stomatologicznych złamanych podczas ekstrakcji zębów czy innych zabiegów.
ZAKRES USŁUG:
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Powtórne leczenie kanałowe
Usunięcie złamanego narzędzia z kanału
WAŻNE!
Leczenie kanałowe jest skomplikowane i obarczone ryzykiem niepowodzenia, dlatego też wiążą się z nim liczne kontrowersyjne poglądy. Pacjent decydujący się na leczenie musi wiedzieć, że:
🔹 ząb po leczeniu jest martwy, osłabiony, kruchy
🔹 większość zębów leczonych kanałowo z czasem kończy się ich usunięciem. Z czasem, co oznacza nierzadko nawet kilkadziesiąt lat od momentu podjęcia decyzji o takim leczeniu!
🔹 podczas leczenia może dojść do złamania narzędzia w kanale, przepchnięcia materiału wypełniającego, złamania korzenia lub korony zęba
Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że leczenie kanałowe to czasem jedyna szansa na zachowanie zęba!