STOMATOLOGIA DZIECIĘCA
STOMATOLOGIA DZIECIĘCA
Mali Pacjenci to Pacjenci najbardziej wymagający. My doskonale o tym wiemy! Dlatego Nasi lekarze potrafią znaleźć wspólny język z Maluchem i przekonać go, że wizyta w gabinecie stomatologicznym może być prawdziwą przygodą!
Szczególny nacisk kładziemy na to, aby nasi najmłodsi pacjenci pierwsze swoje wizyty mogli zapamiętać jak najlepiej. W naszym Gabinecie dbamy o komfort małego pacjenta.
Dokładamy wszelkich starań aby, leczenie zębów się źle nie kojarzyło:
- Kolorowe wypełnienia, które przypadną do gustu nie tylko dziewczynkom
- Znieczulenie komputerowe lub pod postacią żelu smakowego czy sprayu, to tylko kilka z wielu stosowanych przez nas trików, dzięki którym ból i strach malucha zostają właściwie zupełnie wyeliminowane
- Dodatkowo, każdy nasz Mały Pacjent nagradzany jest po wizycie, dzięki czemu opuszcza gabinet z uśmiechem i z przyjemnością do nas wraca
WIZYTA ADAPTACYJNA:
Na taką wizytę warto udać się pomiędzy 2-3 rokiem życia. Warto zadbać, o to aby przyjść gdy dziecku nic nie dolega ponieważ pierwsza wizyta na długo pozostanie w jego pamięci.
Pierwsza konsultacja u stomatologa ma szczególne znaczenie. To właśnie od niej zależy późniejsze nastawienie Dziecka do kolejnych wizyt oraz chęć współpracy z dentystą.
- Na wizycie dziecko poznaje gabinet, ogląda sprzęt – dmuchawkę, ślinociąg, lusterko stomatologiczne, fotel. Wspaniale, jeżeli mały pacjent pozwoli nam obejrzeć zęby lusterkiem, po osuszeniu ich dmuchawką. Nie robimy nic na siłę. Na pierwszej wizycie nie leczymy zębów! Jeśli dziecko pozwoli, na takiej wizycie możemy przeprowadzić zabieg profilaktyczny np. mycie zębów pastą profilaktyczną na szczoteczce obrotowej, czy lakierowanie zębów lakierem fluorkowym.
- Na tej wizycie również ocenia się prawidłowy rozwój twarzy oraz szczęk, rozmawia o nawykach które młody pacjent rozwija ,co umożliwia prawidłowy dalszy rozwój. Jest to jednocześnie często pierwsze badanie pod kątem profilaktyki ortodontycznej.
ZAKRES USŁUG:
Leczenie z ubytków próchnicowych zębów mlecznych
Leczenie kanałowe zębów mlecznych
Leczenie zębów stałych niedojrzałych
Ekstrakcje zębów mlecznych
Wizyty adaptacyjne
Lakowanie
LAKOWANIE ZĘBÓW – jest zabiegiem profilaktycznym.
- Jego celem jest zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Najbardziej narażone na rozwój tej choroby są zęby trzonowe oraz przedtrzonowe ze względu na długi proces wyrzynania , a wówczas zwykle nie jest możliwe ich codzienne, skuteczne czyszczenie. Zęby te pojawiają się już w 6 lub 7 roku życia, jako pierwsze zęby stałe. Lakowanie jest więc zabiegiem co najmniej wskazanym.
- Lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%. Zęby prawidłowo zalakowane stają się prawie całkowicie odporne na najczęściej występującą formę próchnicy. Gładka powierzchnia laku umożliwia łatwiejszą higienę jamy ustnej.
Na ten zabieg zapraszamy wszystkie dzieci!
LECZENIE W SEDACJI WZIEWNEJ
Sedacja wziewna to jedna z metod odprężenia, zniesienia lęku u pacjenta, stosowana w stomatologii, głównie u dzieci. Jest to technika, która polega na wdychaniu mieszanki tlenu i podtlenku azotu, znanego również jako gaz rozweselający. Jego zastosowanie pomaga w relaksacji i zmniejszeniu bólu podczas różnych zabiegów stomatologicznych.
Gaz ten jest praktycznie bezwonny, bezbarwny i ma słodkawy smak. Wprowadza się go do układu oddechowego poprzez specjalną maseczkę, której rozmiar jest dobierany indywidualnie do pacjenta. Maseczka zakładana jest na nos. Za jej pomocą lekarz może regulować ilość podawanego gazu, dostosowując go do potrzeb małych pacjentów. Używane przez Nas maseczki mają na obudowie kolorowe naklejki, które są upominkiem dla pacjenta, a także odwracają uwagę dziecka od samej aparatury i zachęcają do współpracy.
Sedacja podtlenkiem azotu działa w bardzo szybkim czasie. Już po chwili przenika do krwiobiegu, by następnie – w ciągu 15 sekund – dotrzeć do mózgu. Działanie gazu polega na zmniejszeniu napięcia, niepokoju i bólu oraz rozluźnieniu całego organizmu poprzez obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego.
Sedacja wziewna jest metodą, która może być stosowana u pacjentów w różnym wieku, jednak z pewnymi ograniczeniami. Zaleca się rozpoczęcie stosowania sensacji wziewnej u dzieci od około 4. roku życia. W tym wieku dzieci są już na tyle duże, że mogą zrozumieć instrukcje i współpracować z lekarzem, co jest kluczowe dla skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu.
Jak się przygotować do sedacji wziewnej?
- przeziębienie
- niedrożność górnych dróg oddechowych
- przerost migdałków
- obturacyjne choroby płuc
Jak odpowiednio przygotować dziecko do wizyty w gabinecie stomatologicznym ?
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!
Nam, lekarzom pracującym w naszej klinice zależy na dobrym samopoczuciu Państwa dzieci w trakcie wizyty w naszym gabinecie. Prosimy więc Państwa o pomoc we właściwym przygotowaniu małego pacjenta do spotkania z nami. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.
• Pierwsza wizyta powinna odbyć się nawet w okolicy 6 miesiąca życia dziecka
Taka wizyta jest przeznaczona dla Rodzica, by mógł poznać właściwe dla dziecka nawyki higieniczne i dietetyczne. Wdrożenie odpowiednich działań już od pierwszego zęba może uchronić przed rozwojem próchnicy lub go znacznie opóźnić.
• Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna być profilaktyczna, bez bólu zgłaszanego przez dziecko
W zębach mlecznych próchnica rozwija się dużo szybciej niż w stałych, co jest spowodowane ich budową. Niezauważony ubytek próchnicowy może spowodować silne dolegliwości bólowe, a nawet powstanie ropnia czy pojawienie się objawów ogólnych u dziecka takich jak np. gorączka, złe samopoczucie. Stąd u dzieci wskazane są częstsze wizyty w gabinecie stomatologicznym – ich częstotliwość zależna będzie od nawyków higienicznych i dietetycznych dziecka, a także podatności na próchnicę. Nie czekajmy na pojawienie się ubytku próchnicowego czy bólu u dziecka – zgłośmy się na wizytę jak najszybciej, bo „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
• Nie mówmy „nie bój się”, „nic nie będzie bolało”
Dziecko słysząc takie wyrażenia zaczyna się bać – poddajemy mu pomysł, że jest czego. Zaczyna spodziewać się bólu. Starajmy się stosować pozytywne obrazy: „pani doktor obejrzy Twoje ząbki, policzy, sprawdzi czy nie ma tam bakterii, umyje je specjalną szczoteczką”.
• Nie mówmy „pani doktor nic nie będzie robiła”
Zawsze jest to nieprawdą. Wizyta w gabinecie polega przynajmniej na przeprowadzeniu badania stomatologicznego, a najczęściej na interwencji w postaci leczenia. Dziecko źle nastawi się do lekarza prowadzącego, który jednak zamierza „coś” zrobić, a przecież mama czy tata mówili inaczej.
• Przenigdy nie straszmy dziecka dentystą czy lekarzem
Zachęcamy do stosowania pozytywnych określeń, np.: „pani doktor pomaga dzieciom walczyć z próchnicą”, „ma specjalne szczoteczki, którymi zabierze bakterie z zębów”
• Leczenie stomatologiczne będzie mieć dużo lepsze skutki jeśli Państwo – Rodzice i my – lekarze będziemy ze sobą współpracować.
• Zachęcamy do czytania dzieciom bajek związanych z wizytą u stomatologa – to pomoże im lepiej przygotować się do wizyty.