Chirurgia Stomatologiczna

Dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Pozwala m.in. na przygotowanie jamy ustnej do zabiegów specjalistycznych, w tym leczenia protetycznego, wszczepiania implantów oraz regeneracji kości. Zajmuje się głównie drobnymi zabiegami operacyjnymi w obrębie wyrostka zębodołowego i tkanek miękkich jamy ustnej. Są to zabiegi, które mogą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych – w gabinecie stomatologicznym.

 

 

USUWANIE „ÓSEMEK” NA CZYM POLEGA ?

 

Ósemki stanowiące trzecie zęby trzonowe człowieka to ostatnie tego typu struktury w obu łukach zębowych, w szczęce i żuchwie. Zęby mądrości zaczynają rosnąć zwykle między 17. a 20. rokiem życia, jednak moment ten jest mocno zróżnicowany i uzależniony od wielu czynników, np. predyspozycji genetycznych. U niektórych osób ósemki pojawiają się w bardzo młodym wieku, u innych nawet około 40. roku życia. Zwykle również wyrzynanie zębów mądrości jest bolesne, zwłaszcza wtedy, gdy rosną w nieprawidłowy sposób. Niekiedy zęby mądrości są widoczne jedynie na zdjęciu pantomograficznym wtedy są to tzw. zatrzymane ósemki w kości. W takiej sytuacji wymaga to chirurgicznego usunięcia ósemek.

Przygotowanie do zabiegu 

Przed wizytą konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, umożliwia ono ocenę trudności w wykonaniu zabiegu, a także przewidzenia skutków ubocznych. Chirurgiczne usuwanie ósemek przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym.

Po przeprowadzeniu ekstrakcji lekarz zszywa dziąsło. Wykorzystywane jest zwykle 6-7 szwów, które lekarz usuwa po 7 dniach od wykonania zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu 

Powikłania po chirurgicznym usuwaniu ósemek zdarzają się rzadko. Jednakże najczęstsze dotyczą bólu gardła, utrudnienia artykulacji mowy. Może wystąpić krwawienie dziąseł. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się spora opuchlizna, która wymaga stosowania zimnych okładów przykładanych przez ligninę do policzka.

Przez 1-2 dni należy wykluczyć z diety gorące napoje (kawa, herbata), alkohol, palenie papierosów. Zalecane jest spożywanie silnie rozdrobnionych dań. Chodzi o to, aby nie dopuścić do wypłukania skrzepu z zębodołu (suchy zębodół), wtedy wiąże się z silnym bólem. Ból należy łagodzić środkami przeciwbólowymi. Może się on utrzymywać nawet do tygodnia. Należy uważać na oczyszczanie nosa, gdyż może to zwiększać ciśnienie w jamie ustnej. Dobrze jest także zrezygnować z aktywności fizycznej na czas rekonwalescencji. W niektórych sytuacjach lekarz może przepisać antybiotyk, który należy przyjmować zgodnie z zaleceniami.

Zalecamy również ozonoterapię w miejscu po zabiegowym . Ozon wykazuje silne działanie bakteriobójcze co pozwoli uniknąć zakażenia oraz przyśpieszy gojenie się rany. 

 

 

W zakres wykonywanych usług w naszym gabinecie wchodzą:

  • Chirurgiczne usunięcie zęba
  • Usuwanie zębów mądrości
  • Wydłużenie korony klinicznej
  • Podcięcie wędzidełka
  • Szycie chirurgiczne
  • Resekcja wierzchołka korzenia
  • Plastyka / zamknięcie połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową
  • Wyłuszczanie torbieli szczęk i żuchwy + diagnostyka histopatologiczna
  • Sterowana regeneracja kości z wykorzystaniem biomateriałów
  • Wszczepianie implantów

 

 

 

 

WAŻNE!

Zabiegi chirurgiczne są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, więc nie ma obawy przed odczuwaniem bólu. Najważniejszy dla Nas jest komfort pacjenta na fotelu oraz poczucie bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać , że zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są to zabiegi naruszające tkanki jamy ustnej, po wykonanym zabiegu może pojawić się opuchlizna , bądź siniak.Pacjent może odczuwać dyskomfort, jednakże po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy.